Beneficiile pe care ţi le aduc bunele maniere

Bunele maniere îl ajută pe copil să facă o impresie bună, însă aduc şi alte beneficii importante. Cei care au bune maniere vor fi pregătiţi să facă mai uşor faţă situaţiilor dificile.

Maniere îi ajută să capete abilităţi importante şi sunt esenţiale atunci când intră în contact cu persoane noi.

Iată care sunt celelalte beneficii care decurg din bunele maniere

Ai respect față de propria persoană

Părerea despre propria persoană este cheia fericirii şi a încrederii în forţele proprii. Percepţia pozitivă pe care o ai faţă de abilităţile tale şi față de respectul pe care consideri că îl meriţi sunt esenţiale pentru sănătatea psihică a fiecărui individ. Psihologii spun că atunci când avem o părere bună despre noi, cu atât mai bine îi vom trata pe cei din jur şi la rândul nostru vom fi trataţi la fel de bine.

Ești mai fericit

Dacă te porţi frumos cu ceilalţi vei fi mai fericit şi gradul de satisafactie creşte.

Vei fi tratat la fel

Dacă te vei purta urât cu ceilalţi aşteaptă-te să fii tratat la fel. Cei care se simt jigniţi, ofensaţi au de fiecare dată o atitudine negativă, agresivă şi vor fi tentaţi să se apere.

Citește și:   Cum îi ceri scuze unui prieten după un conflict

Pe de altă partă, când te porţi cu grijă şi îi respecţi pe cei din jur, cel mai probabil vei fi tratat la fel.

Ești mai popular

Copiii care se poartă frumos, zâmbesc, sunt empatici vor deveni populari în rândul prietenilor şi colegilor, pentru că o astfel de companie este întotdeauna căutată.

Ai mai multe oportunități

Un comportament manierat poate deschide noi uşi. Copiii care au bune maniere şi abilităţi de a socializa vor ieşi întotdeaua în evidenţă şi se vor face remarcaţi.