6 întrebări care te vindecă de teama de eşec

Teama de eşec este mai puternică în perioadele cheie din viaţa ta. Atunci când ai de susţinut un examen important, când vrei să îţi îmbunătăţeşti situaţia şcolară sau participi la o competiţie eşti mai tentat să vezi partea goală a paharului şi să te gândeşti care vor fi urmările dacă nu vei reuşi să faci faţă cu succes acestui moment.

Poţi scăpa de aceste temeri care apar, chiar dacă de multe ori nu sunt întemeiate. În primul rând este important să ştii, că toţi oamenii au eşecuri, şi că până şi cele mai de succes personaje simt din când în când gustul amar al înfrângerii.
Poţi scăpa de acestă teamă de eşec, care îţi poate declanşa blocaje chiar atunci când te afli la examen sau în momente de intensitate maximă, cu ajutorul unor întrebări fulger. Studiile psihologilor au condus la concluzia că există 6 întrebări cheie care spulberă orice urmă de teamă.

1. Ce-ai încerca să faci dacă ai şti dinainte că nu ai cum să eşuezi?

2. Dacă voi eşua cum mă voi ridica, cum îmi voi reveni?

Citește și:   Cum să îţi organizezi timpul după şcoală

3. Ce se întâmplă dacă nu fac nimic?

4.Ce se întâmplă dacă voi reuşi?

5. Ce merită cu adevărat să fac, chiar dacă eșuez sau reuşesc şi am succes?

6. Am eşuat de data aceasta, dar este ceva ce am făcut bine?

Aşadar, dacă îţi este teamă că vei eşua la un examen sau atunci când te afli într-un moment din viaţa ta, încearcă să te pregăteşti cu ceva timp înainte să spulberi fricile care nu îţi dau voie să te gândeşti cu adevărat la ce ai de făcut, cu ajutorul acestor 6 întrebări cheie.

Evident, poţi schimba forma întrebărilor, este important însă să le păstrezi sensul. Poţi nota răspunsurile pe care ţi le dai.