Ce nu ştiai despre sughiţ: cum apare spasmul şi ce remedii are

Sughiţul este un spasm al diafragmei. Toată lumea sughite, deşi la unii, aceste episoade sunt mai frecvente.

Cum se produce sughițul

Diafragma este un muşchi sub formă de cupola care ne ajută să respirăm. Diafragma separă plămânii de stomac şi intestine. Atunci când respiri, diafragma trage aerul în plămâni şi când expiri lasă ca aerul să iasă pe gură şi nas.

Acest lucru se întâmplă atunci când mănânci repede sau bei prea multe băuturi acidulate. Atunci, diafragma se contractă involuntar. Aerul inhalat este tras în plămâni. Atunci, glota (regiune a laringelui cuprinsă între corzile vocale) se închide. Atunci se produce sunetul “HÎC” pe care îl ştim cu toţii. De obicei, sughiţăm de 63 de ori într-o repriză, înainte de a ne opri.

Cum scapi de sughiţ. Iată câteva metode eficiente:

• Ţine-te de nas strâns în aşa fel încât niciun fir de aer să nu poată pătrunde. Acest gest te ajută să îţi controlezi respiraţia.
  • Închide gura şi ţine buzele strâns lipite, una de alta.
  • Bagă-ţi degetele în urechi pentru câteva secunde.
  • Bea apă sau mănâncă ceva dulce
  • Râzi cu poftă.
  • Taie ceapă.
  • Alternează cald cu rece: bea o ceaşcă de ciocolată caldă, apoi mănâncă o îngheţată.
  • Umflă baloane.
Citește și:   Cum să fii cel mai bun elev din clasă