Trucuri ca să citești rapid

Vârsta la care copiii încep să citească este undeva între 5 și 7 ani, însă nivelul la care citesc se îmbunătățește în timp, odată cu dezvoltarea vocabularului și o mai bună înțelegere a limbajului și noțiunilor de-a lungul anilor.

Există câteva trucuri care te ajută să citești mai rapid și în același timp să înțelegi și să memorezi ceea ce citești. Iată cum poți să procedezi:

Concentrează-te

Concentrarea este cheia cititului rapid. Acest lucru presupune ca în timp ce citești să ignori complet tot ce se întâmplă în jur, de la persoanele care sunt în apropiere, până la telefon, televizor, computer. Cititul trebuie să fie singurul lucru asupra căruia te concentrezi.

Viteza

Iată câteva trucuri pentru a citi mai rapid:

• Dacă te concentrezi pe viteză în primul rând, nivelul tău de înțelegere se îmbunătățește prin exercițiu
  • Folosește un ghid (degetul, un creion, rigla, etc) pentru a nu pierde rândul
  • Lărgește câmpul vizual
  • Redu mișcare ochilor
  • Nu citi cu voce tare, creierul tău este mai rapid decât limba

Atunci când citim, 80% din timp îl petrecem mișcând ochii de pe un cuvânt pe altul.

Citește și:   Discursul motivațional al lui Ashton Kutcher pentru tineri

Înțelegerea

Tipurile diferite de materiale pe care le citim presupun nivele diferite de înțelegere. De exemplu, să citești Harry Potter este diferit de atunci când citești din manualul de chimie. De aceea, înainte să începi să citești trebuie să înțelegi exact ce tip de text ai în față și care este obiectivul tău final.

Memorarea

Uităm în medie 50% din ceea ce învățăm într-o oră dacă nu repetăm sau nu ne întoarcem asupra materialului cu regularitate. Așadar, ține minte, repetarea este fundamentul învățării, dar întrebarea este cum să realizăm această repetare. Pentru aceasta, există mai multe metode, cum ar fi notițele, cele mai comune și eficiente forme de repetare, sau învață la rândul tău pe altcineva ca să îți dai seama dacă ai înțeles ce ai citit.