Glume despre școală și profesori cu ajutorul cărora să îți înveselești prietenii

A mai rămas foarte puțin din vacanța de vară și pentru toți elevii urmează un nou an școlar cu momente frumoase, amuzante, dar și cu provocări. Următoarea colecție de glume cu și despre școală este numai bună pentru a-ți înveseli colegii și prietenii, înainte de începerea anului școlar.

– Copii, cine a spart geamul? Tăcere. – Copii, cine a spart geamul? Tăcere din nou. – A treia oară întreb! Cine a spart geamul? – Doamna Maria! Întrebați deja și a patra oară!

– Câte continente sunt în total?, îl întreabă profesorul pe Bulă. – Cinci. – Numără-mi-le! – 1, 2, 3, 4, 5.

Studentul după notare: – Nu cred că merit o astfel de evaluare. Profesorul: – Nici eu, dar o notă mai mică, din păcate, nu am.

Doi prieteni se întâlnesc după ore. – Ce-aţi făcut azi la şcoală?, îl întreabă unul pe celălalt. – Materiale explozive. – Ce tare! Şi mâine ce program aveţi la şcoală? – Care şcoală?

Profesorul: – Copii, știți că la frig toate obiectele se comprimă iar la căldură, dimpotrivă, cresc în dimensiune? Cine poate aduce un exemplu din viață? Bulă ridică mâna: – Vacanțele de vară durează mai mult decât cele de iarnă!

Citește și:   Glume noi, VI

Într-o seară, mama obosită după o zi de cumpărături, îi spune fiului:

–Fiule, ţi-am cumpărat manualele pentru şcoală, au fost scumpe, aşa că… ai grijă de ele!

–Bine mamă, nici nu mă ating de ele!

Elevul din clasa 1 vine acasă de la lecții și începe să-i spună mamei:   -Am citit o poveste la lecție. -Care? este interesată mama. – Scufița Roșie. -Și ce te-a învățat acest minunat basm? – Că trebuie să-mi amintesc foarte bine cum arată bunica mea.

Profesorul îl întreabă pe elev: – Mata ta face mereu lecțiile pentru tine? Elevul: – Nu, când mama este la serviciu, le face tata!