Matematică cu umor

Mai jos ai să găseșți o colecție de ziceri, citate, vorbe pline de umor despre matematică, materia de la școală care multora le da bătăi de cap, iar pentru alții este o adevărată pasiune.

Indiferent în ce categorie te încadrezi, din când în când, poți trata matematica și cu umor.

Mickey Mouse: “Aritmetica înseamnă să poți să numeri până la douăzeci fără să îți dai jos pantofii.”

Charles Darwin: “Un matematician este ca un orb într-o cameră întunecată care caută o pisică neagră ce nu se află acolo.”

Philippe Schnoebelen: “Semnele din algebră sunt folosite atunci când nu știi despre ce vorbeșți.”

Paul Harvey: “Dacă sunt 50-50 șanse să meargă ceva prost, atunci de nouă ori din zece va merge cu siguranță.”

“Zecimalele au un punct…de vedere.”

“Numerele naturale sunt mai bune pentru sănătate.”

“Pentru un matematician, viața reală este ceva special.”

“Matematica este precum iubirea. O idee simplă, dar care poate deveni extrem de complicată.”

“O tragedie a matematicii este o conjunctură frumoasă ruinată de un fapt urât.”

“În zilele noastre, chiar și cea mai pură și abstractă matematică este în pericol de a fi aplicată.”

Citește și:   Glume scurte despre animale

“Cele mai înălțătoare momente din viață unui matematician sunt primele momente după ce demonstrează rezultatul la care a ajuns, dar înainte ca altul să îi găsească greșeală.”

“Încă aștept ziua în care am să folosesc integralele de la matematică și în viața reală.”

“Matematica este un joc jucat după anumite reguli care lasă urme fără sens pe hârtie.”

“Aritmetica este atunci când numerele zboară precum pescărușii în și din capul tău.”

“Dragă matematică, te rog să creșți și să îți rezolvi singură problemele. Am obosit să ți le rezolv doar eu.”

“Momentul acela ciudat când termini o problemă de matematică și răspunsul nu se regăsește în niciuna dintre variante.”