Joc de fizică: Mecanisme simple

“Mecanisme simple” este un joc pentru doi sau mai mulţi participanţi. Se pregătesc din vreme 10-12 obiecte şi desene, fiecare înfăţişând diferite instalaţii, unelte, etc care să constituie o aplicaţie a unor mecanisme simple: pârghii, scripeţi, plan înclinat etc. Astfel pot fi alese: o pensetă, un cleşte, un cuţit, un şurub şi aşa mai departe.

Obiectele şi desenele vor fi aşezate pe o masă şi acoperite cu o foaie de hârtie.

Participanţii la joc (care trebuie să aibă la îndemână și câte un creion şi o hârtie) se vor aşeza în jurul mesei, iar cel care conduce jocul ridică hârtia, lăsând “expoziţia” la vedere timp de un minut, după care masa va fi reacoperită.

Urmează ca fiecare jucător să precizeze: câte obiecte şi desene au văzut şi – mai ales- ce fel de mecanisme simple au fost prezentate. De exemplu:

1) Penseta – pârghie de genul III

2) Cleştele de cuie – pârghie de genul II

3) Cuţitul – pârghie de genul III

4) Şurubul – plan înclinat

Se acordă câte un punct pentru indicarea corectă a numărului de obiecte şi desene (total), precum şi pentru indicarea exactă a fiecărui fel de mecanism simplu.

Citește și:   Ce este nisipul kinetic și ce beneficii are

Pot fi penalizate cu minus un punct răspunsurile greşite sau indicarea unor obiecte…care nu erau expuse pe masă.

Jocul va fi câştigat de către cel care realizează cel mai bun punctaj.

Acest joc este recomandat elevilor de la clasa a VII în sus.