Joc: denumiri geografice

Următorul joc presupune scrierea denumirilor geografice care încep cu o literă anume indicată. La joc participă 10-12 copii.

Fiecare participant are un creion şi o foaie de hârtie. Unul dintre participanţi este desemnat de conducătorul jocului să spună, în gând, alfabetul. Când conducătorul jocului spune “stop”, copilul respectiv pronunţă cu glas tare litera la care a ajuns, de exemplu litera M.

Toţi participanţii scriu pe foaie nume de ţări, oraşe, munţi, ape etc. care încep cu această literă. Pentru a nota se acordă un timp fixat dinainte, de exemplu, 10-15 minute. După ce timpul fixat expiră, conducătorul jocului spune din nou “stop” şi participanţii se opresc din scris.

Se citesc apoi pe rând de către fiecare participant denumirile notate pe foaie, eliminându-le pe cele găsite comune.

După ce a citit ultimul participant, fiecare dintre jucători declară numărul de denumiri rămase pe listă. Elevul care rămâne cu cele mai multe denumiri este declarat câştigătorul jocului

Citește și:   Recitare colectivă