Două operaţii matematice care nu se pot efectua

Cea mai sigură cale pentru a evita să cazi în capcana unor calcule matematice este să ştii de la bun început care sunt acele operaţii matematice care nu de puţine ori dau bătăi de cap tuturor celor care încearcă să le rezolve.

Una dintre cele mai frecvente întrebări de matematică este “cât fac 1 împărţit la 0”? Aceasta este o operaţie matematică ce se numeşte operaţie fără sens.

Mulţi elevi sunt tentaţi să spună că răspunsul este 1, dar acesta este un răspuns greşit. Operaţia 1:0 nu are niciun rezultat. Dacă un număr împărţit la 0 ar face x, atunci şi x*0 ar fie egal cu 1, iar de aici ar rezulta că 0 ar fi egal cu 1, ceea ce ar fi fals.

1:0 = operaţie care nu se poate efectua

O altă întrebare de matematică ce poate fi considerată ca fiind o capcană este cât fac 0 împărţit la 0.

Dacă 0 împărţit la 0 ar fie gal cu x, atunci ar însemna că x*0 este 0. Rezultatul unei operaţii este unic. Aşadar, 0 : 0 = operaţie care nu se poate efectua

Citește și:   Învăţaţi să raţionaţi: 4 probleme de matematică