Problemă de logică: Ce culoare are pălăria

Un om de ştiinţă a adunat patru elevii pentru a le da un test de matematică. Elevii au fost aliniaţi în aşa fel încât fiecare dintre ei putea să vadă cine stă în faţă, dar nu şi cine stă în spatele lui. Fiecare elev poartă pe cap o pălărie.
Astfel, elevul din spate putea vedea pălăriile pe care le poartă ceilalţi trei colegi, dar elevul din faţă nu putea să vadă nicio pălărie.

“Este o pălărie roşie, o pălărie albă, o pălărie albastră şi încă o pălărie care are aceeaşi culoare ca una dintre celelalte trei”, a spus omul de ştiinţă.

Începând cu cel din spate, fiecare elev a fost întrebat ce culoare are pălăria pe care o poartă. Toţi au răspuns corect!
Cum au fost aranjate pălăriile în aşa fel încât toţi au putut să răspundă corect?

Rezolvare

Cei doi elevi din faţă poartă pălării de aceeaşi culoare, din acest motiv a fost uşor ca toţi elevii să îşi dea seama ce culoare are pălăria pe care o poartă.

Citește și:   3 probleme de logică