Problema de logică pentru elevii de clasa a VIII-a

Răspunsul acestei probleme de logică pare simplu, dar se pare că doar 7% dintre elevii de clasa a VIII-a au ştiut să răspunsă corect.

Iată problema de logică:

Eşti într-o închisoare cu două uşi. Una te duce către libertate, cealaltă către execuţie. În încăpere mai există două persoane, una care spune mereu adevărul, cealaltă care minte mereu. Nu ştii care dintre ei minte şi care spune adevărul, însă ei ştiu asta despre celălalt.

Poţi să pui unuia dintre cei doi o singură întrebare. Desigur, nu vei şti dacă vorbeşti cu cel care e mereu sincer sau cu cel mincinos.

Aşadar, ce întrebare pusă unuia dintre ei îţi va permite să îţi dai seama care este uşa corectă care îţi va permite să scapi din închisoare?

Te duci la oricare dintre ei şi îl întrebi: Dacă l-aş întreba pe celălalt care este uşa corectă, pe care mi-ar arăta-o?

Şi în funcţie de răspunsul pe care îl primeşti, treci prin cealaltă uşă.