Colindătorii

În fiecare an de Crăciun, Rob, Fred și Micky, cei patru pinguini simpatici, cântau colinde în fața tuturor locuitorilor de pe ghețarul pe care trăiau. În schimbul colindelor, pinguinii primeau steluțe de aur pentru bradul de Crăciun.

Anul acesta în ajun de Crăciun, Micky s-a trezit dimineață și a început să strănute.

“Mi-e teamă că va trebui să cântați fără mine.”, a spus el, în timp ce vocea sa suna tot mai răgușită.

“Nu se poate!”, au spus prietenii lui, “nu putem face asta!”.  Dar, în același timp, ar fi foarte trist că locuitorii ghețarului să nu se bucure de colindele de Crăciun, anul acesta.

Pinguinii și-au spus atunci că trebuie să găsească o soluție pentru a-l face bine pe prietenul lor, așa că au mers împreună la doctorul Lolo.

Când au ajuns la doctor acesta le-a spus că există o singură soluție pentru că Micky să se facă bine repede.

“Cum?”,  au întrebat Rob și Fred, cu lacrimi în ochi, în timp ce Micky strănută fără oprire.

“Singurul lucru care ar putea vindeca răceala lui în timp scurt este alga aurie care se găsește în Oceanul Indian.”, le-a explicat doctorul.

Citește și:   Povestitorul

“Dar suntem la kilometri depărtare de Oceanul Indian!”, au spus pinguinii disperați.

“Atunci…fără colinde de Crăciun anul acesta!”, a spus Fred în timp ce lacrimile sale cădeau în apa înghețată.

Pincho, micul peștișor care trăia în jurul ghețarului, a fost atât de surprins de această lacrimă caldă și sărată care a căzut în apă rece, încât și-a scos imediat capul la suprafață.

“Ce se întâmplă?”, a întrebat el.

Rob și Fred i-au spus lui Pincho că Micky este bolnav și singurul lucru care l-ar face bine este alga aurie din Oceanul Indian.

“Oceanul Indian”, a exclamat Pincho. “Stați așa, am o idee…”

Spunând asta, micul peștișor s-a întors în apă. În adâncurile Oceanului Arctic, Pincho și-a pus la punct un plan. Nu mai putea fi pierdută nicio secundă.

Cu toată energia lui, peștișorul a început să trimită semnale tuturor prietenilor lui din ocean. Aceștia au primit mesajul lui și în câteva minute , mesajul a străbătut Oceanul Arctic, Oceanul Pacific și în cele din urmă a ajuns în Oceanul Indian. Peștișorii au ajuns la alga aurie și s-au întors cu ea în Oceanul Arctic.

Era deja miezul zilei când Pincho le-a adus alga aurie pinguinilor. Micky a băut repede un ceai făcut din alge aurii și în scurt timp și-a recăpătat vocea.

Citește și:   "Nu lăsa pe mâine ce poți face azi". Povestea băiețelului leneș

Pincho a devenit imediat eroul și prietenii lui au început să îl aplaude și să îl îmbrățișeze.

Pinguinii au putut astfel să le cânte locuitorilor de pe ghețar colinde și în schimb au primit cele mai frumoase și mai strălucitoare steluțe cu care și-au împodobit bradul și anul acesta.

3 comentarii

1. Apreciez site-ul dumneavoastră. Îl vizitez destul de des. Sunt în căutarea povestirii „Iarna” de Barbu Ștefănescu Delavrancea. Oare mă puteți ajuta? Dacă o aveți, poate o puteți posta și pentru alții care sunt în căutarea ei. Mulțumesc!

2. Rob, Fred și Micky, cei patru pinguini simpatici
    XD