De ce e important să te concentrezi

Într-o zi, un grup de tineri s-au dus undeva într-o pădure pentru a exersa să tragă la ţintă. Şi-au fixat nişte ţinte în pădure şi au început să tragă spre ele. Niciunul dintre ei n-a reuşit să nimerească nici măcar o ţintă.

Un bătrân înţelept, care îi privea, a început să râdă. Unul dintre băieţii tineri din grup s-a îndreptat spre bătrân şi l-a întrebat: De ce râzi? Tu ştii să tragi la ţintă?

Bătrânul a luat arma şi a început să tragă spre ţinte, ochindu-le pe toate.

Tinerii au rămas uimiţi când au văzut cum bătrânul a doborât toate ţintele şi l-au întrebat dacă nu cumva este magician.

Bătrânul le-a răspuns: Nu sunt nici magician, nici vreun trăgător de elită. Singurul lucru pe care l-am făcut a fost să mă concentrez, iar rezultatul este chiar în faţă voastră. De fiecare dată când faci un lucru este important să te concentrezi asupra lui.

Tinerii i-au mulţumit bătrânului înţelept pentru acest sfat.

Citește și:   De ce a fost pedepsit măgarul