Ce se întâmplă când fulgeră. Mituri şi adevăr

În fiecare moment, în lume se petrec în jur de 2.000 de furtuni.

La fiecare secundă fulgerul loveşte pământul de cel puţin 100 de ori, ceea ce înseamnă că într-o zi fulgerul loveşte de 8 milioane de ori.

Aceste date sunt impresionante, dar există o mulţime de lucruri mai puţin ştiute despre acest fenomen care apare de cele mai multe ori în timpul ploilor de vară.

Care sunt cele mai răspândite mituri legate de fulgere:

Mit: Dacă nu plouă, atunci nu este niciun pericol să apară fulgerul.

Adevăr: Fulgerul apare de cele mai multe ori departe de locul în care plouă abundent. Uneori distanţa este mai mare de 20 de kilometri faţă de locul în care are loc o furtună.

Mit: Talpa de cauciuc a încălţărilor sau anvelopele maşinii te pot proteja de fulger.

Adevăr: Nici talpa de cauciuc, nici anvelopele de la maşină nu te pot proteja de fulger. În orice caz, este important să reţii că în maşină eşti în siguranţă atunci când fulgeră.

Mit: Persoanele care au fost lovite de fulger în timp ce transportau o sarcină electrică nu ar trebui atinse.

Citește și:   Prima zi de școală în jurul lumii

Adevăr: Persoanele care au fost lovite de fulger nu trebuie atinse, însă ceea ce trebuie să faci imediat este să cauți ajutor medical de urgență pentru acestea, deoarece au nevoie de tratament rapid.