Prima zi de școală în jurul lumii

Prima zi de școală este așteptată cu emoție și bucurie de elevii din întreaga lume. Pentru unii, este prima întâlnire cu școala, alții sunt nerăbdători să își revadă colegii, profesorii și să afle ce lucruri noi în așteaptă în acest an școlar. La fel ca și la noi, prima zi de școală este un moment festiv și încărcat de emoție, pentru elevii din fiecare colț al lumii.

Iată câteva obiceiuri din prima zi de școală, în jurul lumii:

• În Germania, copiii care intră în clasa întâi sunt întâmpinați la școală cu conuri mari pline de cu bunătăți.
  • În Kazakhstan, prima zi de școală este o sărbătoare pentru întreaga familie. Părinții, bunicii și prietenii se adună pentru a-l trimite pe copilul care intră în clasa întâi la școală.
  • În Japonia, școala începe în aprilie. În prima zi de școală, fiecare elev primește cadou câte un ghiozdan.
  • În Rusia școala începe în fiecare an pe 12 septembrie, chiar dacă această zi este în weekend. Prima zi de școală aici se numește “Ziua Cunoașterii”.
  • În Nouă Zeelandă, copiii încep școală în februarie, la finalul iernii. Ceremoniile de deschidere ale anului școlar sunt marcate de dansuri fastuoase și cântece.
  • În Elveția, copiii au parte de două pauze pe zi, destul de lungi, în care pot merge chiar și acasă pentru a lua masa împreună cu familia.
  • În India, elevii primesc în prima zi de școală ghiozdane, rechizite, dar și multe dulciuri.
  • În Polonia, uniforma este obligatorie în școli.
  • Înainte de începerea școlii, copiii italieni merg la cumpărături pentru a-și achiziționa noua “salopetă de lucru” sau grembiule care se poartă peste haine, de către elevii din clasele primare. La grădiniță, băieții poartă salopete albastre cu alb, iar fetele roz cu roșu. După clasa întâi, aceste salopete au culoarea albastru închis. Salopetele pot fi cumpărate din magazine și personalizate.
Citește și:   Din ce sunt făcuţi norii?