Lucruri surprinzătoare din diferite țări ale lumii

Trăim într-o lume mare și plină de curiozități. Fiecare țară de pe planetă se diferențiază prin ceva anume și unele se remarcă datorită unor lucuri de-a dreptul surprinzătoare.

• În Argentina sunt cei mai mulți psihologi pe cap de locuitor.
  • În Albania, oamenii dau din cap atunci când vor să spună “nu” și îl clatină dintr-o parte în alta atunci când spun “da”.
  • În Bangladesh, un elev poate ajunge la pușcărie dacă copiază la un test.
  • Există doar un semn de “stop” în Paris și tot în capitala Franței ai ocazia să vezi o statuie a libertății, copia identică a celei din New York.
  • În Myanmar există o mulțime de superstiții și toate sunt importante pentru cei de acolo: este rău dacă îți tai părul luni, vineri sau de ziua ta.
  • Animalul oficial al Scoției este unicornul.
  • În Nigeria se nasc cei mai mulți gemeni din lume.
  • Etiopia și Liberia au fost singurele țări din Africa care nu au fost colonizate de puterile europene.
  • Cel mai vechi stat din lume este San Marino.
  • Piramida din Gîza este cea mai veche dintre toate cele șapte minuni ale lumii și încă poate fi văzută de cei care vizitează Egiptul.
  • Antarctica este cel mai mare deșert din lume.
  • Marele Zid Chinezesc este vizitat în fiecare an de peste 10 milioane de turiști.
  • Australia este singurul continent pe care nu se află vulcani activi.
  • Rusia este țara care produce cea mai mare cantitate de oxigen, din lume.
  • În Elveția se consumă cea mai multă ciocolată. Un elvețian mănâncă în medie, într-un an, aproximativ 10 kilograme de ciocolată.
Citește și:   Superlative geografice : Parcuri nationale,pasuri,paduri,pesteri si podisuri