Școlile închise? Încearcă aceste 10 jocuri distractive și educative pentru acasă (P)

Școlile sunt închise de două săptămâni și deja am rămas în pană de idei pentru a ține ocupați cei 3 copii ai mei. Mă bucur că am liber și pot fi cu ei acasă dar nu e simplu deloc. Au câteva ore de lecții online apoi teme dar în rest nu au multe opțiuni. S-au săturat de jocul de cărți, de vechiul lego și acum se bat de la tabletă. Cea mică stă țintuită în fața televizorului cu desene și nu reușesc nicicum s-o atrag să facă altceva. Dacă încerc să fac ceva în casă sau bucătărie și ei sunt împreună în cameră, încep să se certe și să se bată.

Am nevoie de jocuri și jucării pentru copii de mai multe vârste. Este important ca în aceste zile când sunt acasă să aibă mai multe activități care să-i țină ocupați dar, totodată, să fie și educative și creative. De asemenea, aș vrea să petrec și eu timp cu ei, dar cartonașele de la Monopoly s-au rupt, sau pierdut și de jocul de cărți nu vor să mai audă. Am fost o fugă până la supermarketul din apropiere dar, în afară de o păpușă cu haine de schimb pentru fetiță, nu am găsit nimic interesant. Iar cu epidemia și restricțiile de acum, nici vorbă să umblu prin Malluri și librării.

Am căutat așadar mai multe idei online. Am găsit și o glumă drăguță, așa de adevărată în aceste timpuri: ”Dacă oamenii de știință nu descoperă mai curând vaccinul pentru Coronavirus 19, sigur o s-o facă mămicile. ”

Am descoperit că pot face cumpărături online, simplu, în siguranță și cu multe opțiuni de jocuri și jucării, pentru copii de mai multe vârste. De exemplu, pe site-ul Kidso.ro am găsit câteva categorii de JUCĂRII interesante din care voi alege ceva cu siguranță:

1. Sunt peste 100 de exemple de JOCURI ȘI JUCĂRII EDUCATIVE care conțin jocuri de grup, o mulțime de seturi pentru lucru manual, activități pentru învățarea limbii engleze, pentru a descoperi lucruri noi despre mediul înconjurător etc. Cu siguranță o să le cumpăr băieților un set cu dinozauri din colecția Explore- Descoperiri arheologice Triceratops (ambii sunt pasionați de aceste animale).

2. Fetiței o să-i cumpăr tot din această categorie un joc pentru confecționat brățări și mărgele. Are încă probleme cu coordonarea mână-ochi și acest tip de activitate le-a fost recomandată de învățătoarea lor (clasa pregătitoare) tuturor elevilor.

3. Cu siguranță din categoria de PUZZLE ȘI MOZAICURI voi avea probleme să mă opresc din cumpărat. Sunt peste 450 de produse acolo și cel mai mult știu că o să-i atragă pe băieți modelele de puzzle-uri mecanice 3D prin care pot construi mașinării, automobile, trenuri, clădiri și altele.

4. Sunt și variante de puzzle 3D mai simple, excelente pentru cea mică, plictisită de puzzle-uri clasice. M-am oprit la modelul cu trenuleț Ugears foarte ușor de colorat și asamblat pentru ea.

Citește și:   Noduri

5. Cred că o vor încânta și jocurile de tip mozaic cu care ea poate să fie creativă, să mânuiască piesele mici făcând căsuțe, flori, orice va dori. Ca de exemplu acest Mozaic de copii 230 piese care a ajuns direct în coșul meu de cumpărături.

6. Odată cu această pandemie, observ că e timpul să le reînnoiesc colecția de JOCURI DE CONSTRUCȚII. Site-ul Kids.ro îmi oferă și pentru acestea o mulțime de produse. O să le cumpăr unul de tip Engenio Inventor cu care pot să facă mai multe modele cu aceleași piese, așa că vor avea mai mult timp ocupat. O să mă opresc la Engenio Inventor – 90 modele de motoare pentru că numărul de variante de asamblare este foarte mare și vor fi foarte încântați să le încerce pe toate.

7. Din categoria LEGO mi se par interesante și jocurile de activități din colecția Proiectant cu care pot construi adevărate scene din desenele și filmele lor preferate. De exemplu am pus în coșul meu Spider-Man și Scorpion – lupta în stradă dar nu mă opresc aici.

8. Pentru a-i reînvia fetiței mele plăcerea de a colora, am să aleg din categoria JOCURI DE DESEN ȘI COLORAT o carte de colorat 3D, pe care o poate și asambla într-o figură interesantă. Această căsuță cu prințesă va fi mai mult decât o surpriză.

9. Iar cu eficiență pe termen lung mi se pare o investiție bună o Placă de desenat 2-în-1 pe care o voi pune în camera ei. Când va mai crește, va putea exersa pe ea și scrierea de litere, cifre sau cuvinte. Acest model îmi place pentru că are și mici compartimente pentru culori cretă și alte accesorii. Are două fețe, una neagră pentru desene cu cretă și una albă magnetică pentru a scrie cu marker și a lipi diverse litere sau forme pe bază de magneți. Mai are și niște cleme de prins foi așa că o poate folosi și ca șevalet pentru picturile ei.

10. Mă gândesc ce joc de grup să achiziționez. Cele din categoria JOCURI DE MASĂ ȘI DE FAMILIE, toate mi se par interesante. Dar cu siguranță voi lua ceva cu care ne putem juca împreună. Ocupați cu serviciul, eu și soțul nu am mai avut demult timp să stăm și să jucăm ceva cu ei. Jocul de Bingo cu cărți pare interesant. Poate avea mai mulți jucători de la 3 ani în sus, ceea ce o va include și pe fiica noastră.

Acestea sunt doar câteva exemple. Poți alege dintr-o gamă largă de produse. Durează doar câteva zile să le primești și să spui adio plictiselii celor mici.
Și încă un sfat important: folosiți această perioadă de stat în casă și pentru a vă odihni voi și copiii, astfel încât să reveniți la activitățile zilnice cu forțe proaspete.