CONIL Fest – Festivalul Integrării, ediția a XII-a: spectacol de calitate și participanți talentați, la finalul lunii ianuarie!

Finalul lunii ianuarie a acestui nou an va fi marcat, în Bucureşti, de evenimentul artistic deja tradiţional CONIL Fest – Festivalul Integrării 2016, ajuns la ediţia a XII-a, programat în zilele de 23 şi 24 ianuarie în Sala mare a Palatului Naţional al Copiilor!

Organizat de Asociaţia CONIL şi Asociaţia 3 M, CONIL Fest – Festivalul Integrării şi-a propus să ofere din nou un spectacol complex şi complet în cadrul căruia, pe parcursul celor două zile, 1200 de copii talentaţi la muzică, dans, interpretare instrumentală sau teatrală vor performa pe scenă într-un maraton artistic desăvârşit.

Fidelă crezului său, în spiritul toleranţei şi a încurajării talentelor de orice fel, Asociaţia CONIL şi-a propus să aducă pe scenă copii şi adolescenţi cu vârsta cuprinsă între 3 şi 18 ani, tipici sau cu nevoi speciale, fiecare cu darul său unic, din grădiniţe, şcoli, cluburi artistice, şcoli de dans şi de balet, din Bucureşti şi din ţară.

Astfel, pe scenă vor urca şi reprezentanţi ai şcolilor speciale care ne vor demonstra că, indiferent că este vorba despre sindrom Down, autism sau deficienţă de vedere sau auz, talentul există şi trebuie promovat şi susţinut!

Citește și:
Caravana Micile Vedete străbate țara-n lung și-n lat

Toţi participanţii îşi vor încânta publicul cu momente de interpretare vocală sau instrumentală, cor, dansuri moderne şi populare, balet, scenete de teatru, reprezentaţii sportive şi de arte marţiale.

Nici din foaier nu vor lipsi atelierele de creativitate sau distractive pentru copii, standurile pentru cei mici şi mari deopotrivă. Intrarea este liberă şi spectacolul de calitate, garantat!

Între participanţii deja înscrişi în programul festivalului se numără:

Studio Intermezzo, Trupa Pasitos, Attitude Ballet Studio, Şcoala de Balet Soleil, Studio Butterfly, Ruxandra Ballet Studio, Dance World, Şcoala şi Grădiniţa Iepuraşul Bocanila, Joe Kindergarten, Magic Steps, Happy Star, Şcoala Primară CONIL, Kindergarten & After School CONIL, Daniela Alexandra Iancu, Blue Fairy, Ana Dance, Ana Dance, Antonia “The Greek Diamond” & Ansamblul „Asteria”, Gabriel Ghiorghe, Mihai Cosmin Savoi, Marian Alexandru Manaila, Alexandra Vasile, Teodora Păcuraru, Grupul Crăişorii din Zărneşti, Mohamed Abedin, Club Artist Ploieşti, CONIL’s Band, Şcoala de Hipoacuzici Bucureşti, Alexia Ana Maria Povlicoschi, Selin Ozer, IDO Dance, Sylphide Ballet School, Liceul de Coregrafie “Floria Capsali” Bucureşti, Trupa de păpuşari coord. Cristina Denes.