Festival dedicat Zilei Naționale a României la Opera Comică pentru Copii

În minivacanța care începe astăzi, copiii pot lua parte la un festival deosebit, conceput special pentru ei cu ocazia Zilei Naționale a României. Între 27 noiembrie – 1 decembrie Opera Comică pentru copii are un program special, cu spectacole de gală și invitați consacrați ai scenei românești: Felicia Filip, Ion Caramitru și Aurelian Octav Popa, alături de elevii olimpici din Orchestra Colegiului Național “George Enescu” din București, dirijată de Gheorghe Iliuță, împreună cu soliștii și baletul Operei Comice pentru Copii.

Programul celor trei zile de festival este deosebit de atractiv, copiii putând intra într-o lume fascinantă:

• Vineri, 27 noiembrie, ora 11:00 – Concert lecție cu Felicia Filip și soliștii OCC, 60 de minute. Spectacol recomandat copiilor de peste 7 ani.
  • Sâmbătă, 28 noiembrie, ora 18:00 – Spectacol de gală „Dor de Eminescu”, cu Ion Caramitru și Aurelian Octav Popa, 65 de minute. Spectacol recomandat copiilor de peste 7 ani.
  • Luni, 30 noiembrie, ora 18:00 – Gala de Balet a Operei Comice pentru Copii, 65 de minute. Spectacol recomandat copiilor de peste 3 ani.
  • Marți, 1 decembrie, ora 18:00 – Spectacol de Gală „La mulți ani, România!”, cu Soliștii OCC și Orchestra Colegiului Național de Muzică „George Enescu” , 65 de minute. Spectacol recomandat copiilor de peste 5 ani.
Citește și:   Descoperă planurile buclucașe ale bătrânului Don Pasquale

“Decembrie înseamnă, pentru cei mai mulți dintre noi, luna cadourilor, a surprizelor și a vacanței. Moș Nicolae și Moș Crăciun sunt fără îndoială cei mai așteptați oaspeți ai acestui sezon, iar până la întâlnirea cu ei, avem un alt motiv de sărbătoare: Ziua Națională a României, căreia anul acesta i-am dedicat un festival cu invitați speciali. Iarna este anotimpul istoriei noastre: 1 decembrie – ziua creării României Mari, 22 decembrie – ziua revoluției noastre salvatoare, 15 ianuarie – ziua marelui poet Mihai Eminescu și, totodată, a Culturii Române, 24 ianuarie – ziua Unirii Principatelor”, a declarat soprana Felicia Filip, managerul instituției.