Concursul ” Micul matematician „, clasa aIIa

a + b – c = ?
a – ( b – c ) = ?
a + c – b = ?

ştiind că a = 901 – 723; b = 1000 – 756; c = 196.

2. Dintr-un stol de rândunele au zburat 4, apoi 2.

Câte rândunele au fost la început în stol dacă cele rămase sunt cu 3 mai multe decât cele care au zburat?

3. Completează fiecare „Pătrat Magic” cu numerele narurale de la 1 la 9, astfel încât pe verticală, pe orizontală şi pe diagonală suma numerelor să fie 15.

4. Scrie între cifre semnele corespunzătoare ( +, – ) pentru a obţine rezultatul indicat:

4 3 2 1 = 8

5. Află diferenţa numerelor 562 şi 378. Cu cât se „măreşte” rezultatul dacă se măreşte descăzutul cu 20 şi se „micşorează” scăzătorul cu 78?

Timp de lucru: 50 de minute. Toate subiectele sunt obligatorii.

118 comentarii

1. unde sunt afisate rezultatele pentru clasa II?am fost de 3 ori la scoala unde am dat si de fiecare data mi-a spus ca se va afisa.daca stiti unde trebuie sa vedem rezultatele da-ti adresa.
     (0)
  2. Subiectele pentru clasa a II a nu au fost usoare deloc, cu atat mai mult cu cat notarea , pentru aceasta varsta, s-a bazat prea mult pe justificare.
    La clasele a III a un subiect a fost gresit, iar la clasele a IV a - subiecte banale!
     (0)
  3. unde sunt afisate rezultatele pentru micul matematician clasa a II-a ? am cautat peste tot si la toate editiile. nici macar la scoala nu pot se ne indrume.multumesc
  4. constanta nitescu pe
    In judetul nostru rezultatele s-au afisat a doua zi la scoala unde s-a sustinut concursul. Se pare ca nu s-a procedat peste tot la fel. Cele mai in masura sa va raspunda sunt Inspectoratele Scolare din judetele in care locuiti.
     (0)
  5. eu am luat 99 de puncte dar la clasa a3a si au fost usore si am citit ca un copoil de la calasa a2a asapus ca a fost usor la a3a si la a4a dar as vrea sa il vad pe el sigur ar lua 0
  6. DIMA FLORI NA pe
    MI SA PARUT FOARTE USA .AM LUAT 100 DE PUNCTE LA FAZA PE SCOALA.MIAJ DORII SA FIE MAI GRELE PROBLEMELE
     (0)
  7. Imi place la acest concurs. Vreau sa mai merg, dar as vrea sa ma vad si eu pe liste . Unde pot gasi rezultatele de anul trecut de la cls a II-a (am luat si eu 100 p) si pe cele de anul acesta la cls a III-a ? Va multumesc
     (0)
  8. ba dau eu nu stiu cate puncte o sa iau ca sunt a 11-a si nu prea ma pricep...........eu nu cred ca o sa trec deloc............macar sa iau 70 80 sau 90 de puncte daca nam nicio gresala am 100 de puncte mama stii ce o sa fac o sa sar p banci
  9. bartus-diana pe
    au fost cele mai usoare exercitii.vroiam sa gasesc si pentru clasa a 2-a F.dar nu stiu unde sunt raspunsurile.voi stiti???oricum au fost foarte usoare.
     (0)
  10. este etapa a2? vreau raspunsul pe data de 15.04.2010 afisat pe data de 15.04.201 plz zicetim si mie daca e etapa asta va roggg vreau 100 puncte DACA SUNTETI BUNI FACETI O FAPTA BUNA!
     (0)
  11. VREAU 100 pe data de 15.04 este afisat ce am zis si vreau sa stiu daca e etapa a 2 ajutor!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
     (0)
  12. buna sunti ioana sunt di barlad si la faza asta cea pe localitate am luat 100 de puncte la prima a fos f usor nu au fos copii sa ia sub 90 si sunt in clasa a 3 a paaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
     (0)
  13. Pentru copiii de cl.a3-a,a4-a,a5-a si mai departe parerea mea ca aceste problemute sunt facile,dar pentru un elev de clasa a 2-a sunt si usoare dar si putintel dificile.Tin minte ca atunci cind eram in cl a2-a matematica era mai pe intelesul tuturor si putea si elevul sa rezolve temele acasa fara ajutorul parintilor.Ce sansa are un copil care are parintii plecati sau care sunt mai putin pregatiti?
     (0)
  14. Cred ca acest concurs nu este asa de greu din cate mi s-au spus.Nu se gasesc baremurile pt clasele 1-4.Copilul meu a participat chiar astazi la acest concurs si mia zis ca ultimul subiect nu a fost destul de clar. M-am hotarat sa infiintez o campanie despre aceste dificultati .Sper ca primarul orasulu in care locuiesc sa ia masuri in privinta acestora.Dar pe deasupra mi-am dat seama ca raman cu niste cunostinte dar nu sunt atat de bune.Copilul meu a facut totul corect dar ii este teama pentru ca nu a aflat punctajul nici de acum 2 ani.
     (0)
  15. Nu au fost uşoare subiectele, cel puţin cele care au fost primite in Bihor. Concursul este foarte OK,doar că subiectele au grade diferite de dificultate în funcţie de zonele georgafice ale ţării. Nu am înţeles niciodată de ce în Moldova subiectele sunt tot timpul mai uşoare...
  16. MITOI GIANINA pe
    Imi place enorm ideea, dar nu am inteles bine regulamentul. Se reyolva direct pe calculator si imediat de afiseay[ rezultatele
     (0)
  17. sunt clasa a patra si subiectele cred ca au fost foarte usoare si ca majoritatea persoanelor au luat 100 de puncte
  18. pop lavinia elena pe
    foarte usor la clasa a doua!dar nu stiu cu sa gasesc rezultatela la clasa a treia sa vad cate puncte am luat
  19. zbrancalucian pe
    am un prieten cu 100 de puncte pentru ca-i cel mai inteligent din clasa.are un mare avantaj. oare unde gasesc subiectele de anul asta?cred ca o sal gasesc
     (0)
  20. a fost usor am luat 100 de puncte dar, eu consider ca am luat 100 de puncte cu * dar e bine si asa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  21. MITOI GIANINA pe
     (0)
  22. sunt clasa a patra si subiectele cred ca au fost foarte usoare si ca majoritatea persoanelor au luat 100 de puncte