Cum e corect? Aceeași sau aceiași?

O întrebare des întâlnită pe forumuri de specialitate… Cum se spune corect: aceeași sau aceiași? Întrebarea este similară celei Cum se spune corect? Irak sau Iran?, iar răspunsul este, pe scurt, depinde de context.

Aceeași: ACÉLAȘI, ACÉEAȘI, acéiași, acéleași, pron. dem., adj. dem. (Care este) tot acela, chiar acela; (care este) tot la fel ca mai înainte., adică aceeași este forma singulară la feminin, în cazurile nominativ-acuzativ, a pronumelui demonstrativ (sau adjectivului demonstrativ) același.

Aceiași, pe de altă parte provine tot din pronumele demonstrativ același, doar că este forma de plural, masculin în cazul nominativ-acuzativ.

Așadar să exemplificăm:

• se folosește aceeași în următoarele contexte:
    • Am citit aceeași carte de două ori.
    • L-am găsit pe Mihai în aceeași stare ca ieri.
    • George ascultă aceeași muzică în fiecare zi.
    • Mergem în aceeași zi și la înot și la pian
  • se folosește aceiași în următoarele contexte:
    • Ei sunt aceiași băieți care au urcat și anul trecut pe scenă.
    • Avem aceiași politicieni de douăzeci de ani.
    • Am rămas cu aceiași profesori de anul trecut.
    • Voi purta aceeași pantaloni pe care i-am purtat la petrecerea Irinei
Citește și:   Plăviță