Adjectivul

Adjectivul este o parte de vorbire flexibilă care arată o însușire a unui obiect sau a unei ființe și determină numele acestora, acordându-se cu ele în gen, număr și caz. Din punct de vedere sintactic, adjectivul, cel mai adesea, poate fi atribut sau nume predicativ.

Clasificarea adjectivelor:

Adjectivele, după înţeles, se împart în:

• adjective calificative sau propriu-zise, care denumesc calităţi ale obiectelor.
  • adjective determinative care provin din alte părţi de vorbire prin schimbarea valorii gramaticale:
    • adjective pronominale – provenite din pronume
    • adjective participiale – provenite din participii ale verbelor
    • adjective provenite din adverbe
    • adjective provenite din gerunzii ale verbelor

Adjectivele, după conţinut, se împart în:

• adjective calificative care denumesc însuşiri care ţin de natura internă a obiectelor, referitoare la culoare, dimensiune, formă, temperatură, gust, vârstă, starea fizică, starea emoţională
  • adjective relative care denumesc caracteristici ale obiectelor prin raportare la alte obiecte, acţiuni sau circumstanţe

Exemple de adjective