Pronumele reflexiv

Pronumele reflexiv este tipul de pronume care inlocuiește obiectul asupra căruia se exercită în mod direct sau indirect actiunea unui verb.

Pronumele reflexiv are forme propriu-zise doar pentru persoana a III-a (pe sine, sie, sieși). Pentru celelalte persoane se folosesc formele neaccentuate ale pronumelui personal, cu valoare de pronume reflexiv.

Pronumele reflexiv prezintă doar cazurile acuzativ și dativ, iar formele au aceeași persoană și același număr precum subiectul verbului determinat.

Se pot distinge mai multe tipuri de pronume reflexiv:

• reflexivul dinamic – exprimă o acțiune cu participarea intensă a subiectului, construit cu pronume fie în acuzativ, fie în dativ. Exemple de reflexiv dinamic:
    • Eu gândesc la colegii mei din liceu.
    • Mircea se duce la magazin.
    • Marcel își ascultă părinții.
    • Mirela își imaginează o groază de lucruri frumoase.
  • reflexivul obiectiv exprimă coincidența dintre subiectul și obiectul acțiunii: Exemple de reflexiv obiectiv:
    • Eu îmbrac [pe mine] în cinci minute.
    • Mircea se spală [pe sine] și coboară imediat.
  • reflexivul reciproc se folosește pentru a exprima faptul că o acțiune este săvârșită de două sau de mai multe persoane, fiecare dintre ele suferind rezultatul acțiunii celuilalt. Exemple de reflexiv obiectiv:
    • S-au certat în plină stradă ca la ușa cortului
    • Mircea și Elena se iubesc de zece ani.
    • Copiii se înțeleg foarte bine
Citește și:   I-aţi sau Ia-ţi