Modul prezumtiv

Modul prezumtiv este un mod verbal personal și predicativ care exprimă o acțiune, o întâmplare sau o stare realizabilă, prezentată ca presupusă, bănuită.

La fel ca modurile condițional-optativ și conjunctiv, modul prezumtiv are două timpuri: prezent și perfect.

Prezumtivul prezent are forme specifice pentru, formate din viitorul verbului auxiliar a fi și gerunziul verbului cu sens lexical deplin. Auxiliarul poate avea două forme, una mai elevată (voi fi etc.), cealaltă mai curentă (oi fi etc.).

Exemplu de conjugare a verbului a merge la prezumtiv prezent: Eu voi fi mergând, Tu vei fi mergând, El/ea va fi mergând, Noi vom fi mergând, Voi veți fi mergând, Ei/ele vor fi mergând.

Prezumtivul perfect are aceleași forme cu ale indicativului viitor anterior, construite cu viitorul auxiliarului și participiul verbului de conjugat.

Exemplu de conjugare a verbului a merge la prezumtiv prezent: Eu voi fi mers, Tu vei fi mers, El/ea va fi mers, Noi vom fi mers, Voi veți fi mers, Ei/ele vor fi mers.

Citește și:   Verbul

5 comentarii

1. „Exemplu de conjugare a verbului a merge la prezumtiv prezent: Eu voi fi mers” = prezumptiv perfect!

2. Cand a intrat in gramatica modul prezumtiv, ca eu nu l-am invatat la scoala in anii ’70-’80?

3. Care diferența dintre prezumtiv perfect și viitor anterior?

4. în limba vorbită se spune :

„el o fi mers”