Tăceţi! sau Taceţi!

1

Pentru cei ce vorbesc fără diacritice (şi nici măcar consecvent, căci ţ-ul îl pronunţă sigur)…

Forma corectă a verbului la infinitiv este a tăcea (nu a tace, similar cu a plăcea şi nu a place), deci şi forma corectă a imperativului va fi tăceţi şi nu taceţi!

Applewhittle, îţi mulţumim pentru sugestie!


Un comentariu

  1. La fel se întâmplă şi în cazul compusului "a se complăcea" ( sau "a displăcea"), ale cărui forme de prezent indicativ 'noi ne complăcem, voi vă complăceţi' sunt, arareori, scrise ori rostite ca atare. Din păcate, cam mulţi se complac să spună/să scrie 'noi ne complacem', în loc de noi 'ne complăcem'; 'voi vă complaceţi', în loc de 'voi vă complăceţi'. Verbele "a se complăcea", "a displăcea" se conjugă la fel ca verbul de bază, "a plăcea".
    Vezi întreaga paradigmă la http://dexonline.ro/definitie/compl%C4%83c

     (1)
     (1)

Lasă un comentariu

Ai nevoie de ajutor la teme ?