Fisa nr. 5 ( Probleme clasa I )

1. Alexandru are 14 timbre cu flori şi 3 timbre cu animale. El dă fratelui său 5 timbre. Câte timbre i-au rămas?
2. Georgeta are 18 bomboane. Câte bomboane poate să-i dea prietenei ei, ca să-i rămână cel puţin 8 bomboane?

3. Maria are cel puţin 6 şi cel mult 8 caiete. Ionela are cel puţin 4 şi cel mult 6 caiete. Care este numărul minim de caiete pe care îl pot avea fetiţele împreună? Dar numărul maxim?

4. M-am gândit la un număr, am adunat la el 5 şi am obţinut 14. La ce număr m-am gândit?

5. M-am gândit la un număr, am scăzut din el 9 şi mi-a rămas tot atât cât am scăzut. La ce număr m-am gândit?

6. Am cules 8 mere. Pentru a avea în coş 13 mere, câte mere mai trebuie să culeg?

7. Am citit 7 pagini dintr-o carte. Mai am de citit 8 pagini şi termin cartea. Câte pagini are cartea?

8. Viorel spune că peste 7 ani va avea vârsta de 15 ani. Câţi ani are acum Viorel?

9. Monica a observat că dacă va mânca 3 bomboane, îi vor rămâne 6. Câte bomboane are Monica?

10. Din cele 15 pagini ale unei cărţi un elev a citit un număr de pagini şi observa că dacă ar mai citi încă 7 pagini, ar termina de citit cartea. Câte pagini a citit elevul până acum?

27 de comentarii

1. Practic sunt ecuatii mascate.Ele se rezolva in clase superioare.Ex de rezolvare cu logica matematica: x-11= 7, x= 7+11=18.Ce se incearca in clasa 1 cu asa-zisa intuitie, dezvoltare creatoare etc, nu este decat timp pierdut.Copii invata ca papagalii, pentru ca mecanismele logicii inerente intelectului sunt blocate Problemele mtematice nu sunt ghicitori.Inuitia matematica necorelata cu logica (care confirma sau nu rezultatul) conduce catre erori.
     (13)
     (7)
  2. in trei cutii sunt in total 30 de bomboane. in primele 2 cutiisunt in total 20 de bomboane in ultimele 2cutii sunt in total 15 bomboane cate bomboane sunt in fiecare cutie? astept si eu un raspuns va rog frumos.
     (9)
     (3)
    • a+b+c=30. a+b=20. b+c=15 atunci inlocuim in prima cea de a doua ec si ne da 20+c=30 deci c =10 care inlocuim in a 3-a ec si ne da b+10=15 deci b=5 care il inlocuim in a doua ecuatie si ne da a+5=20 deci a=15

3. Iata raspunsul:
    30 - 20 = 10 ( bomb0ane in a treia cutie)
    30 - 15 = 15 ( b0mboane in prima cutie )
    30 -10 -15 = 5 ( bomboane in a doua cutie )
     (12)
     (1)
  4. Bodea Alexandru pe
    Sper ca nu au fost grele pentru nimeni. daca va amintiti ce mari cand erati in cls. 1 nu erau grele pentru cei care puneau " mintea " la contributie . sunt in clasa a 4 a . deci penru ci mari problemele sunt foarte simple
     (0)
  5. sunt foarte usoare...eu sunt in clasa a III-a la fel cu o colega si cautam exercitii de astea usoare pentru ea ca nu stiu nimik
     (1)
  6. m-am cronometrat si am vazut ca le-am facut pe toate in 10:03 minute pe toate!
    si avand in vedere ca sunt in a 4-a a fost usor!
    prea usor!!!!!
    • Sabou Leonardo pe

Mai bine du-te si fa-ti tema la limba si literatura romana.

(7)
       (2)
  7. Ioana are în gradina 18 lalele înflorite. Culege 9 lalele pe care vrea sa le dăruiască doamnei învățătoare. Câte lalele rămân în gradina.
    18-9=?lalele
    =[] +[] - [] lalele