Probleme pentru olimpiada de matematica, clasa aIVa

1. Elevii claselor aIVa din şcoala noastră merg la prânz să mănânce la cantină. Dacă se aşază câte 3 la masă, rămân 5 mese libere. Dacă se aşază câte 2 la masă, rămân 5 elevi fără loc. Câţi elevi sunt şi câte mese?
2. Locuitorii unui sat şi-au propus să reîmpădurească dealurile din apropiere. Ei au plantat brazi şi molizi. Brazi s-au plantat cu 306 mai puţin decât jumătate din numărul total de copaci, iar molizi cu 3 cincimi din rest şi încă 904. Câţi copaci s+au plantat de fiecare fel?

3. În grădina bunicului este un tei. Bunicul spune:
– Acest tei are mai puţin de 250 de ani. Dacă ar avea de 9 ori mai multi ani decât are, atunci ar depăşi vârsta de 250 de ani cu tot atâţia ani câţi îi lipsesc până la 250. Câţi ani are teiul?

4. Elena are cu 4 lei mai mult decât Mirela. Dacă Mirela îi dă Elenei 10 lei, atunci Elena va avea de 3 ori mai mulţi lei decât Mirela. Câţi lei are fiecare fetiţă?

5. Bogdan şi Petru au împreună 35 lei. Daca Bogdan ar mai primi 2 lei iar Petru ar mai primi 31 lei, atunci Petru ar avea de 3 ori mai mulţi lei decât Bogdan. Câţi lei are fiecare copil?

8 comentarii

1. Horia Culea pe
    Sunt destul de grele pentru cineva neexperimentat.Totusi eu le-am rezolvat in 20 de minute
     (2)