Bacalaureat sesiunea a doua 2011 – primele rezultate finale la probele de competenţe la limba română şi limba maternă

Conform centralizării naţionale realizate de Centrul Naţional de Evaluare şi Examinare rezultatele finale la primele probele ale sesiunii august – septembrie a examenului de bacalaureat sunt următoarele:
La proba A de evaluare a competenţelor de comunicare în limba română, din totalul celor 11.909 elevi înscrişi s-au prezentat la examen 10.054 de candidaţi. Dintre elevii care au susţinut proba de competenţă în limba română 3774 de candidaţi (31,69%) au obţinut nivelul de competenţă mediu, 4119 de candidaţi (34,59%) nivelul avansat, în timp ce 2160 de candidaţi (18,14%) au obţinut nivelul de competenţă experimentat. Menţionăm că la proba A, un singur candidat  a fost eliminat din examen ca urmare a intrării în examen cu aparatura electronică asupra sa.

La  proba B de evaluare a competenţelor de comunicare în limba maternă, din totalul celor 291 de elevi înscrişi s-au prezentat la examinare 258 de candidaţi. Dintre aceştia, 29 de candidaţi (9,97%) au obţinut nivelul de competenţă mediu, în timp ce 105 candidaţi, reprezentând 36,8%, au obţinut nivelul de competenţă avansat. Nivelul de competenţă experimentat a fost obţinut de 124 de elevi, adică 42,61% din totalul celor care au susţinut acestă probă. Precizăm că la proba B de evaluare a competenţelor în limba maternă  nu a fost înregistrat niciun caz de candidat eliminat din examen.

Citește și:
Cursurile de Limbă,cultura şi civilizaţie românească

Luni, 29 august 2011, încep probele scrise ale sesiunii de toamnă a examenului de bacalaureat. Prima proba pe care candidaţii o vor susţine este proba E. a), la limba şi literatura română pentru care s-au înscris 62.348 de candidaţi.