Bacalaureat sesiunea a doua 2011 – primele rezultate finale la probele de competenţe la limba română şi limba maternă

0

Conform centralizării naţionale realizate de Centrul Naţional de Evaluare şi Examinare rezultatele finale la primele probele ale sesiunii august – septembrie a examenului de bacalaureat sunt următoarele:
La proba A de evaluare a competenţelor de comunicare în limba română, din totalul celor 11.909 elevi înscrişi s-au prezentat la examen 10.054 de candidaţi. Dintre elevii care au susţinut proba de competenţă în limba română 3774 de candidaţi (31,69%) au obţinut nivelul de competenţă mediu, 4119 de candidaţi (34,59%) nivelul avansat, în timp ce 2160 de candidaţi (18,14%) au obţinut nivelul de competenţă experimentat. Menţionăm că la proba A, un singur candidat  a fost eliminat din examen ca urmare a intrării în examen cu aparatura electronică asupra sa.

La  proba B de evaluare a competenţelor de comunicare în limba maternă, din totalul celor 291 de elevi înscrişi s-au prezentat la examinare 258 de candidaţi. Dintre aceştia, 29 de candidaţi (9,97%) au obţinut nivelul de competenţă mediu, în timp ce 105 candidaţi, reprezentând 36,8%, au obţinut nivelul de competenţă avansat. Nivelul de competenţă experimentat a fost obţinut de 124 de elevi, adică 42,61% din totalul celor care au susţinut acestă probă. Precizăm că la proba B de evaluare a competenţelor în limba maternă  nu a fost înregistrat niciun caz de candidat eliminat din examen.

Luni, 29 august 2011, încep probele scrise ale sesiunii de toamnă a examenului de bacalaureat. Prima proba pe care candidaţii o vor susţine este proba E. a), la limba şi literatura română pentru care s-au înscris 62.348 de candidaţi.
 

 

Lasă un comentariu

Ai nevoie de ajutor la teme ?