Care sunt regulile în noul an școlar: masca este obligatorie, limitarea contactului dintre elevi

Anul școlar va începe pe 14 septembrie, însă pe lângă cele 3 scenarii posibile pentru susținerea cursurilor, în unitățile de învățământ vor fi impuse și o serie de reguli și măsuri sanitare de protecție pe perioada pandemiei de Covid-19. Ministerul Sănătății a făcut public un proiect cu norme care este în dezbatere publică până la finalul lunii august 2020, timp în care se mai pot face propuneri.

Măsurile care sunt propuse pentru a fi luate odată cu începerea noului an școlar, pentru prevenirea răspândirii virusului și a îmbolnăvirii.

• Purtarea măștii de protecție atât de către elevi, cât și de către întregul personal pe toată perioada atunci când se află în interiorul unității de învățământ;
  • Limitarea contactului dintre elevi din clase diferite. Evitarea schimbării sălii de clasă de către elevi pe parcursul unei zile.
  • Asigurarea unei distanțări de minimum 1 metru sau montarea unor separatoare în situația în care asigurarea distanței de 1 metru nu este posibilă;
  • În vederea păstrării distanței fizice, fiecare copil își va păstra același loc în bancă pe tot parcursul prezenței în clasă;
  • Băncile vor fi poziționate astfel încât elevii să nu stea față în față;
  • Contactul între preșcolarii/elevii din grupe/clase diferite va fi evitat;
  • Nu vor fi practicate jocuri de contact sau cu mingea, nici activități care implică schimbul de obiecte.
  • Accesul oricăror persoane străine (părinți, alți însoțitori etc) va fi interzis în afara cazurilor excepționale, unde este necesară aprobarea conducerii școlii.
  • Preșcolarii / elevii care fac parte dintr-un grup cu risc (ex. boli respiratorii cronice severe, obezitate severă, diabet zaharat tip I, boli inflamatorii, imune / auto-imune, boli rare, boli ereditare de metabolism, dizabilități, tratament imunosupresiv), vor reveni în școli, cu avizul și recomandările specifice ale medicului și cu acordul scris al părinților.