Elevii ar putea avea o nouă materie obligatorie. Despre ce curs este vorba!

0

Numărul tot mai mare de știri false la care sunt supuși zilnic utilizatorii de internet a dus la apariția unui proiect de lege potrivit căruia, în următorul an şcolar, elevii români ar putea învăţa la şcoală cum să se ferească de manipulare şi de ştirile false. Noua materie s-ar putea numi „Educaţie şi cultură media” şi ar fi una obligatorie.

La ora de „Educaţie şi cultură media”, copiii vor învăţa teorii ale comunicării şi li se va explica care sunt caracteristicile unei ştiri false. Tot la această materie, elevii vor fi învăţaţi să recunoască manipularea şi să se ferească de aceasta.

Materia ar urma sa fie predată la elevii din clasele a VI-a şi a IX.

Proiectul susţine ca disciplina să fie una obligatorie şi să fie predată câte o oră pe săptămână. Cursul ar urma sa fie predate de profesorii de romana, istorie, filosofie sau absolventii de cursuri de comunicare, calificați să susțină această oră la clasă.

Citește și:   Au început înscrierile pentru clasa pregătitoare

Pe de alta parte, mulți părinți consideră că materia „Educaţie şi cultură media” ar trebui să fie opţională, nu obligatorie.


Lasă un comentariu

Ai nevoie de ajutor la teme ?