Evaluare nationala 2007

13

article_50.jpg

Evaluarea nationala a elevilor aflati la finalul invatamantului primar administrata in luna mai 2007 reprezinta cea de-a treia evaluare de acest tip, construita pe baza noului curriculum national, introdus incepand cu anul scolar 1998/1999,caruia i s-a asociat, incepand cu acelasi an scolar, noul sistem de evaluare pe baza calificativelor. Aceasta evaluare este corelata cu evaluarile date anterior la disciplinele Limba si literatura materna, Matematica si Stiinte ale naturii, pe baza unora dintre obiectivele evaluate raportate la standardele curriculare pentru invatamantul primar.

La aceasta ultima evaluare nationala, ponderea cea mai importanta a rezultatelor "foarte bune" ale elevilor se inregistreaza la matematica, in timp ce la limba materna si stiinte ponderea cea mai ridicata o ocupa elevii cu rezultate medii. Totusi, rate importante de elevi performeaza nesatisfacator, mai ales la stiinte – 22,8% -, unde rezultate foarte bune inregistreaza doar 5% dintre acesti elevi. La limba materna, proportia elevilor care obtin rezultate nesatisfacatoare aproape se dubleaza in 2007, comparativ cu 2005 (14,5% fata de 7,5%). Se constata, de asemenea, o scadere a ratei celor care performeaza "foarte bine".

Iata si alte date edificatoare:
– performarea la limba materna a populatiei tinta se situeaza in intervalul: 55,76 – 57,78;
– performarea la matematica a populatiei tinta se situeaza in intervalul:66,77 – 68,60;
– performarea la stiinte ale naturii a populatiei tinta se situeaza in intervalul: 43,64 – 45,37;

Distributia subiectilor pe categorii valorice de performare:

  Nesatisfacator SatisfacatorBineFoarte bine
Limba materna 14.5% 20.6% 37.8% 27.2
Matematica 8.8%12.6% 32.5% 46.1%
Stiinte22.8% 38.5% 33.6% 5%

Prezentam in continuare modelele de teste ce s-au aplicat.

 1. Brosura 1
 2. Brosura 2
 3. Brosura 3
 4. Brosura 4
 5. Brosura 5
 6. Brosura 6

 Aici gasiti versiunea printabila!

Distribuie:

13 comentarii

 1. Sunt foarte interesante testele.
  Am un baietel in cls. a II-a si ma intereseaza sa lucrez cu el suplimentar.
  De ce nu se pot printa, aceste teste? Sau spuneti-mi de unde le pot procura.
  Cu multumiri,
  Roxana C.
   (0)
   (2)
 2. Constanta Nitescu pe
  Evaluarile se mai gasesc pe edu.ro, din pacate sub aceeasi forma. Vom incerca sa le punem si cu posibilitatea de a fi printate.
   (0)
   (1)
 3. va dau un sfat pt variantade printare in loc de variatnta :da-ti clic cu dreapta mouslui si pe copy apoi va duceti pe Word Micosoft si dati paste si de acolo pe print
   (0)
   (0)
 4. avranca tarzanca ioana pe
  am o nepotica de 8 ani si vreau sa lucrez cu ea probleme caci nu se prea descurca la scoala . sunt disperata
   (0)
   (0)
 5. m-am uitat peste teste si sunt foarte interesante si as vrea sa le scot fiind ca la sfarsitul clasei a4a dam testare nationala si as vrea sa le scot la imprimanta dar nu pot .
   (0)
   (0)

Lasă un comentariu