Gradinița devine obligatorie.  Legea care extinde învățământul obligatoriu la 15 clase

0

Legea care extinde învățământul obligatoriu de la 11 la 15 clase a fost promulgată. Noile reglementări urmează să se aplice treptat, în următorii ani.

Conform noii legi, ”învăţământul general obligatoriu cuprinde învăţământul primar, învăţământul gimnazial şi primii 2 ani ai învăţământului secundar superior”. De asemenea, frecventarea învățământului obligatoriu poate înceta, în cazul formei cu frecvență, la vârsta de 18 ani.

Alineatele (1) şi (2) ale articolului 16 se modifică şi vor avea următorul cuprins: «Art. 16. – (1) Învăţământul general obligatoriu cuprinde învăţământul primar, învăţământul gimnazial şi primii 2 ani ai învăţământului secundar superior. Învăţământul secundar superior şi grupa mare din învăţământul preşcolar devin obligatorii până cel mai târziu în anul 2020, grupa mijlocie până cel mai târziu în anul 2023, iar grupa mică până în anul 2030. (2) Frecventarea învăţământul obligatoriu poate înceta la forma cu frecvenţă la 18 ani».

Alineatul (1) al articolului 24 se modifică şi va avea următorul cuprins: «Art. 24. – (1) Învăţământul general obligatoriu cuprinde învăţământul primar, învăţământul gimnazial şi primii 2 ani ai învăţământului secundar superior. Învăţământul secundar superior şi grupa mare din învăţământul preşcolar devin obligatorii până cel mai târziu în anul 2020, grupa mijlocie până cel mai târziu în anul 2023, iar grupa mică până în anul 2030.»”, arată textul legii, potrivit Mediafax.

 

Lasă un comentariu

Ai nevoie de ajutor la teme ?