A treia sesiune de Bacalaureat, în discuții la Ministerul Educației

0

Introducerea unei a treia sesiuni de Bacalaureat este în discuții la Ministerul Educației.

Conform declarațiilor făcute de ministrul educației, această nouă sesiune de Bacalaureat ar putea avea loc în lunile decembrie sau februarie.  Cei care urmează să susțină anul viitor examenul de Bacalaureat nu vor fi afectați de această decizie, chiar dacă va intra în vigoare.

„Este o discuție de a introduce o nouă sesiune de bacalaureat și eu cred că este necesară. Cât de utilă este sesiunea din august, deja știm. Am văzut în ultimii zece ani de zile câți absolvenți s-au prezentat în august și câți au luat examenul de bacalaureat. Și anul acesta am avut un număr mare de persoane care s-au înscris și totuși prezența a fost foarte, foarte mică. Din punctul meu de vedere, cred că un examen de bacalaureat, o altă sesiune ar trebui organizată undeva în decembrie, poate februarie fiind vacanța de iarnă”, a declarat ministru educației care a mai precizat că legea permite organizarea unei a treia sesiuni de bacalaureat.

Citește și:
Elevii vor primi la scoala miere de albine

Discutiile legate de a treia sesiune de bacalaureat nu vor schimba cu nimic calendarul examenului din 2018.


Lasă un comentariu